Négy magyar egyetem van a világ 1000 legjobbja között
A legelőkelőbb helyen a Semmelweis Egyetem végzett.
A legelőkelőbb helyen a Semmelweis Egyetem végzett.
A Debreceni Egyetem orvostudományi képzései 160 helyet léptek előre, de a pécsi bölcsészképzés is 115 helyet javított egy év alatt.
Nem árt jóban lenni a rangsorkészítőkkel – ez a megfontolás is vezette a kormányt, amikor megállapodást kötött az egyetemi sorrendeket publikáló nemzetközi cégekkel.
A nemzetközi egyetemi rangsorokban nem a modellváltás vagy más reformintézkedések, hanem Karikó Katalin és Krausz Ferenc Nobel-díja miatt léphetnek előre a magyarországi univerzitások.
Már felkerülni is szép eredmény, a Quacquarelli Symonds ranglistája ugyanis 20 ezer intézményt vizsgálva válogatja ki a 3000 legerősebbet.
Ismét előrébb léptek az elmúlt évekhez képest a magyar egyetemek a brit Quacquarelli Symonds (QS) rangsorban, amely a világ több mint másfélezer felsőoktatási intézményét értékeli - derül ki az intézmények közleményeiből.
Elkészült a HVG legújabb rangsorkiadványa, amely az egyetemek és főiskolák legnépszerűbb, legjobb karainak és szakjainak a toplistáját is közli.
Alig három éve üldözte el őket Budapestről az Orbán-kormány, máris 23 osztrák egyetemnél bizonyultak jobbnak.
Több magyar egyetem is szerepel a brit Quacquarelli Symonds különböző felsőoktatási szakterületek alapján készített globális rangsoraiban.
Az objektívnek látszó lista is (többnyire) szubjektív. Ezt járja körül egy idei szakkönyv.
A nemzetközi rangsorokat elsősorban a publikációk értékelése határozza meg, a hazai intézmények legfontosabb feladata azonban az oktatás. Ha több pénzük lenne, valószínűleg akkor sem elsősorban az amúgy kiváló marketingértékkel bíró listahelyezések javítására kellene törekedniük.
Az új egyetemeket érintő törvényről Stumpf István egyetemi modellváltások koordinálásával megbízott kormánybiztos beszélt egy szakmai fórumon kedden. Megosztott pár részletet is a törvényről, sőt az új egyetemi alapítványok kuratóriumának összetételéről is. Az is kiderült, hogy a nemzetközi egyetemi rangsorok nem mindenhatóak, és a modellváltás sem csodaszer.